Fotorelacja z dni polsko-japońskich
Marcowe spotkania polsko-japońskie we Wrocławiu skupiły po raz pierwszy tak duża liczbę rodowitych Japończyków. Dolnoślązacy uczestniczący w przygotowanych zajęciach mieli szansę na bezpośrednią naukę kaligrafii i origami na warsztatach prowadzonych przez japońskie mamy, mogli spróbować swoich sił w kendo pod okiem sensei Hiroshi Kamakury, czy też wysłuchać attache kulturalnego p. Akira Tajima. Lecz na efekt końcowy i różnorodność przygotowanych spotkań mieli ogromy wpływ także polscy partnerzy organizatorów. Wszystkim jeszcze raz bardzo dziękujemy.
Wyniki konkursu fotograficznego
Konkurs fotograficzny pt. "Japonia w oczach Dolnoślązaków" organizowany w ramach VI edycji spotkań polsko-japońskich został właśnie rozstrzygnięty. Niezmiernie ucieszyła nas duża ilość prac nadesłanych przez mieszkańców Dolnego Śląska. Gratulujemy laureatom a wybrane prace będzie można pooglądać od 12 do 25 marca na plenerowej wystawie na wrocławskim Rynku. Liczymy, że w przyszłym roku uda nam się przygotować wystawę pt. "Dolny Śląsk w oczach Japończyków".
Oto laureaci: Sebastian Cierpiał, Piotr Duszenko, Grzegorz Fajga, Maciej Gleń, Katarzyna Jania, Artur Kośny, Ewa Kośny, Andrzej (Lenon) Kulicki, Mieczysław Mieloch, Piotr Naumowicz, Marcin Owczarewicz, Tomasz Romanowski, Tomasz Rutkowski, Kamil Sobócki, Anna Stefaniak, Agata Stefaniak, Tomasz Stępień, Przemek Sycz, Tomasz Szklany, Justyna Waśniewska, Sebastian Wierciak.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
W dniach 9 - 11 marca we Wrocławiu odbędą się spotkania
"Japonia wczoraj i dziś: kultura, sztuka, gospodarka"
Spotkania mają przekonać ludzi reprezentujących odmienne kręgi kulturowe, a zarazem żyjących i pracujących coraz bliżej siebie, że wzajemne zainteresowanie, często przechodzące w fascynację, jest nieocenionym źródłem wiedzy o nas samych. Odbiorcy wychowani w europejskim kręgu kulturowym z ciekawością, ale też pewną ostrożnością przyglądają się obecności Japończyków w Polsce. Także obywatele Kraju Kwitnącej Wiśni poznają i doceniają naszą odmienność i indywidualizm.
Na VI edycję Dni Polsko-Japońskich przygotowujemy wiele atrakcji. Odbędą się interesujące wykłady, prezentacje multimedialne, wystawy, warsztaty - zarówno dla młodych, jak i dorosłych Dolnoślązaków. Wspólnie z Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zorganizujemy pokaz tradycyjnych kimon japońskich w Sali Mieszczańskiej Ratusza. Najwięcej emocji budzić będzie z pewnością próba pobicia rekordu Guinessa w układaniu żurawi metodą origami, połączona z warsztatami, podczas których będzie można nauczyć się sztuki składania figurek z papieru. Przygotowaliśmy także konkurs fotograficzny pt. "Japonia w oczach Dolnoślązaków ". Do udziału w nim zaprosimy wszystkich mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska chętnych do dzielenia się z nami swoimi doświadczeniami, czy też wyobrażeniami na temat Japonii. Oczywiście nie muszą to być wyłącznie fotografie z podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni. Zależy nam raczej na prezentacji obecności wybranych elementów z szeroko rozumianej kultury japońskiej w naszym regionie. Finał konkursu odbędzie się podczas trwania Dni Polsko-Japońskich, natomiast nagrodzone zdjęcia zostaną pokazane na wystawie plenerowej w Rynku w dniach 12 - 25 marca.
O wszystkich atrakcjach informować będzie specjalny newsletter, który chętnie prześlemy do zainteresowanych - e-mail: japonia@euro-m.pl.
Patronat honorowy nad naszymi dni objęli: Ambasada Japonii w Polsce, Wojewoda Dolnośląski p. Krzysztof Grzelczyk
oraz Prezydent miasta Wrocławia p. Rafał Dutkiewicz.
Zapraszamy do uczestnictwa firmy z całego Dolnego Śląska. Dla sponsorów przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w spotkaniach.
|